Specifications
| Product color | White |
| Selling points description | Dry-boil protection;360° rotatable base;Light indicator;Automatically turns off when water boils;High quality built-in thermostat |
| Cable length | 0.75m |
| Power | 2200W |
| Stand-by power consumption | ≤0.5W |
| Voltage | 220-240V ~ |
| Frequentie | 50/60Hz |
| Norm | VDE |
| Volume | 1.7L |
| Net weight of a single product | 910g |
| Materiaal | PP |
| Inner Material | PP & roestvrij staal |
| Certificering | CE,RoHS,LFGB |
| Unit package qty | 1 |
| Package | pc/box |
| Number of outer packs | 6 |
| Outer Package | pc/box |
| EAN-code | 8433325200008 |
| Artikelnummer | 300104CDW |