Specifications
| category | Solar String Light |
| Product color | Cable: dark green |
| Battery included or not | Yes |
| The battery type | Ni-MH battery |
| Light color | Rood licht & groen licht & blauw licht & geel licht |
| Selling points description | 100led;8 Functions;Memory;Off |
| Type of solar panel | polycrystalline silicon |
| Solar panel size | L70*W70mm |
| Lead length | L3m |
| Length of string lights | L1.5*W1.5m |
| Number of beads | 100LED |
| Voltage | Lamp body: DC1.2V/Battery:DC1.2V |
| Hg(mg) | Zero |
| Battery life | MAX.12h |
| Safety level of luminaire | III |
| Charging time | 4-6H |
| Solar panel power | 0.32W |
| Solar panel voltage | DC2V |
| Solar panel current | 160mA |
| IP Rating | IP65 |
| Environment | Outdoor |
| Working Temperature | -20℃~40℃ |
| Battery capacity | 800mAh |
| Net weight of a single product | 395.8333g |
| Materiaal | Plastic,Copper |
| Certificering | CE,RoHS |
| Unit package qty | 1 |
| Package | pc/box |
| Mid-package quantity | 6 |
| M.Package | pc/bag |
| Number of outer packs | 60 |
| Outer Package | pc/box |
| EAN-code | 8433325301163 |
| Artikelnummer | B10201JG5 |