Specifications
| category | 3AA battery string lights |
| Product color | Cable: dark green/Battery box: black |
| Battery included or not | No |
| Light color | Pink light |
| Selling points description | 100led;5cm/led;8 functions + memory + timer |
| Lead length | L0.3m |
| Length of string lights | L5m |
| Match the height of Christmas tree | 120-150cm |
| Number of beads | 100LED |
| Voltage | DC1.5V*3 |
| Current | 80mA |
| Hg(mg) | Zero |
| Safety level of luminaire | III |
| Spacing of lamp beads | 5cm/LED |
| IP Rating | IP44 |
| Environment | Indoor and outdoor |
| Working Temperature | -25℃~45℃ |
| Net weight of a single product | 143.3333g |
| Materiaal | Plastic,Copper |
| Certificering | CE,RoHS |
| Unit package qty | 1 |
| Package | pc/plastic box |
| Mid-package quantity | 12 |
| M.Package | piece/Heat shrink film |
| Number of outer packs | 90 |
| Outer Package | pc/box |
| EAN-code | 8433325297817 |
| Artikelnummer | B10303K2Y |