Specifications
| category | Slim Down Light |
| Model | Square |
| Product color | White |
| Light color | Warm light |
| Selling points description | White frame |
| Cutout size | Φ150-160mm |
| Number of beads | 80LED |
| Power | 16W |
| Voltage | 220-240V~ |
| Current | 85mA |
| Frequentie | 50Hz |
| Color Temperature | 3000K |
| Luminous flux | 1648lm |
| CRI | Ra≥80 |
| DF | ≥0.7 |
| Beam angle | 120° |
| Hg(mg) | Zero |
| Incandescent Lamp Power | 79W |
| EEI | F |
| Safety level of luminaire | II |
| IP Rating | IP20 |
| Environment | Indoor |
| Working Temperature | -20℃~40℃ |
| Installation method | Flush mounted |
| Net weight of a single product | 242g |
| Life span | 30000h |
| Switching frequency | 12500times |
| Materiaal | Plastic |
| Certificering | CE,RoHS |
| Unit package qty | 1 |
| Package | pc/box |
| Number of outer packs | 20 |
| Outer Package | pc/box |
| EAN-code | 8433325292027 |
| Artikelnummer | B10405IUE |